Bahcehavuz

location logo


Local business

dhaka
1310 dhada
bangladesh

Havuz Kum Filtresi Nedir? Maliyet, Bakım, FaydalarEski Yunanlıların hamam havuzlarını temizlemek için kum filtreleri kullandıklarını biliyor muydunuz?

Kum filtresi teknolojisi bu kadar eski ama bu bir dezavantaj olmasın. Yüzyıllar önce düşünülen en büyük icatlardan bazıları bu güne kadar kullanılmaya devam ediyor. Yeni bir havuz sahibiyseniz veya filtreleme sisteminizi değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi sorularınız olabilir:

"Kum filtresi nedir? Kum filtresi nasıl çalışır? Kum filtresi kartuş sisteminden daha mı iyidir? Kum filtresinin maliyeti nedir?"

Aklınızda bu sorulardan bir veya birkaçı varsa arkanızdayız. River Pools'da fiberglas yüzme havuzları üretiyoruz ve dünyanın en çok ticareti yapılan yüzme havuzu web sitelerinden birini işletiyoruz. Odak noktamız havuz sahiplerini ve jacuzzi havuz alışverişi yapanları eğitmek olduğundan, temel bakım konularını ve her gün birlikte çalıştıkları havuz ürünlerini ele almaya çalışıyoruz.

Bu makalede, bir havuza yatırım yapmadan önce havuzunuz için doğru seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak kum filtrelerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Sonunda, bir kum filtresinin iyi bir seçenek olup olmadığı, maliyetinin ne olduğu, bakımının nasıl yapılacağı, diğer filtre türleriyle karşılaştırıldığında nasıl olduğu ve daha fazlası hakkında daha iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Pool Sand Filters

Kum Filtresi Nedir?

Bir kum filtresi, esasen havuzunuzun filtreleme ağına bağlı kumla dolu bir tanktır. Havuz suyu kum tankından geçerken kum, döküntüleri ve partikülleri yakalar ve havuza geri dönmelerini engeller. Bu, daha temiz, daha temiz su ile sonuçlanır.

Çoğu kum filtresi #20 kum veya ağ kristal silika #20 kullanır, ancak cam veya zeolit de kullanabilirler. Kum filtresi muhafazası tipik olarak paslanmaz çelikten, cam elyafından veya plastikten yapılır ve filtreleme sistemini çalıştırmak için gereken yüksek basınca dayanacak kadar dayanıklıdır.Kum Filtresi Nasıl Çalışır?

Kum filtreleri, suyu tankın üstünden kumun içinden yüksek basınçla tankın dibine hareket ettirerek çalışır. Su damlarken kum tanelerinin keskin kenarları kir, döküntü ve vücut atık maddeleri gibi parçacıkları yakalar. Daha küçük ve daha küçük parçacıklar, kum çok yoğun hale gelene ve temizlenmesi gerekene kadar döngü boyunca sudan çıkarılır. AKA ters yıkanır.

Kum Filtrenizi Geri Yıkama

Kumu temizlemek için kum filtresinin geri yıkanması gerekir (manuel veya otomatik). Kum filtrenizi geri yıkamak, suyun kumdaki akışını tersine çevirir, alt kısımdaki yanlardan başlayarak yukarıya doğru ilerler, ilerledikçe birikintileri ve parçacıkları toplar.

Filtrenin tepesine ulaştığında, çöpe gönderilir (yani atılır ve havuza geri dönmez). Geri yıkama dakikalar içinde tamamlanabilir ve emek veya zaman yoğun bir süreç değildir.Ters yıkama döngüsü tamamlandıktan ve sistem durulandıktan sonra temiz kum, havuz suyunun filtrelenme sürecini yeniden başlatabilir.Bir Kum Filtresinin Anatomisi

Bir kum filtresinin suyu sistemde nasıl hareket ettirdiğini tam olarak öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin çünkü filtrenin farklı bölümlerinin nasıl devreye girdiğini açıklayacağız. Fiyatlandırma ve bakım hakkında daha fazla bilgi almayı tercih ediyorsanız, bu bölümü atlamaktan çekinmeyin.Havuz suyu, tankın üst kısmındaki kum filtresine girer ve her zaman oradan süzülmeye başlar. Yani, su tankın yan spa tarafındaki bir borudan girerse, filtrasyon döngüsünü başlatmak için üstüne pompalanması gerekecektir.Bunu bir çeşme gibi düşünebilirsiniz. Su herhangi bir yönden bir çeşmeye girebilir, ancak ne olursa olsun, suyun en üst katmandan aşağı damlaması gerekir.Kum filtre tankının tepesine ulaştığında, havuz suyu bir dağıtıcıdan geçerek kum yatağına eşit olarak yayılmasını sağlar.

Havuz suyu daha sonra, tankın dibinde bulunan yanallara ulaşmadan önce kirlilikleri geride bırakarak kumu yıkar. Yan açıklıklar, suyun geçmesine izin verecek kadar büyüktür, ancak kumun sıkışıp havuza girmesi için çok küçüktür.

Ters yıkama işlemi sırasında, su alt kısımdaki laterallerden çıkar ve kumu yukarı doğru hareket ettirir ve üst kısımdaki dağıtıcılardan geçerek atık haline gelir.Note: The configuration and parts of your sand filter will vary by model.

How Much Does a Sand Filter Cost?

A new sand filter can cost anywhere from about $300 to more than $1,000 on average. Inground pool sand filter prices range between about $450 to over $1,200, depending on the size. Above ground pool sand filters are often cheaper at starting costs in the $300 to $500 range.

Kum Filtresi Kum Maliyeti

Kum filtreniz için yedek kum genellikle 50 kiloluk torba başına yaklaşık 25 ABD Doları tutarındadır ve filtreniz, boyut ve modele bağlı olarak 100 ila 600 pound veya daha fazla gerektirebilir. Büyük olasılıkla, ortalama büyüklükte bir havuz filtresi için yaklaşık 350 pound kuma ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, kum filtrenize gelince ana masraf, ünitenin kendisini satın almak ve kurmak olacaktır.Kum Filtresi Bakımı

Kum filtrelerinin bakımı nispeten kolaydır, ancak yine de biraz uygulamalı çalışma gerektirir. Bunun neler içerebileceğine bir göz atalım.Kum Filtresi Temizliği

Standart olarak kum filtresini ters yıkayıp duruladığınızda kumunuz temizlenir. Kum filtre kumu beş ila yedi yıl sürebilir, ancak büyük olasılıkla her üç yılda bir değiştireceksiniz. Baquacil kullanıcıları, tanktaki atıkları pıhtılaştırma eğiliminde olduğu için her yıl kumu değiştirmeleri gerektiğini görebilirler.Profesyonel ipucu: Kumunuzda topaklar oluşursa, bunları çıkarmak için kumunuzu bir filtre temizleyicisine batırabilirsiniz.Kum Filtresi Kum Değişimi

Kum filtrenizdeki kumun nasıl değiştirileceğine dair genel bir bakış için adımlar şunlardır:

• Tanktaki suyu boşaltın ve filtre başlığını çıkarın.

• Depodaki eski kumu kepçeyle alın veya boşaltın.

• Depoyu yarısına kadar suyla doldurun.

• Üreticinizin talimatlarına göre kum filtre kumu ekleyin.

• Filtre kafasını tekrar takın ve suyu 30 saniye geri yıkayın.

• Filtrelemeyi "filtre" moduna döndürün ve sızıntı olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Not: Kumunuzu değiştirirken talimatları dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Özellikle kum değiştirme işleminizi yaparken üreticinizin talimatlarına uyun ve filtre kumunu tutarken uygun bir yüz koruyucusu takın.Ayrıca, filtreye ne kadar kum ekleneceğini belirlerken ve geri yıkama başlatma döngülerinizi çalıştırırken talimatları izlediğinizden emin olun.Yeni kum eklerken ne kadar boş alan veya serbest tahta bıraktığınıza dikkat edin. Tipik olarak, kum yatağının derinliğinin yarısı kadar olması gerekir, ancak tankınız üzerindeki işaretlere bakarak veya kullanım kılavuzunuzu okuyarak iki kez kontrol edebilirsiniz. (Kum filtresi üreticiniz, dengeli bir kum/fribord oranına sahip olmak için eklemeniz gereken kum miktarına ilişkin talimatları sağlamalıdır.)Kum Filtresinin Değiştirilmesi: Kum Filtrelerinin Ömrü Ne Kadardır?

Kum filtreniz, iyi bakıldığı ve bakımı yapıldığı takdirde 15 yıldan 25 yıla kadar veya daha uzun süre dayanabilir. Çoğu zaman valf ve conta gibi parçaları değiştirmeniz gerekebilir, ancak muhtemelen tüm sistemi uzun yıllar değiştirmeniz gerekmeyecektir.Kum filtrenizi yeni bir ünite ile değiştirme zamanı geldiğinde, uygun boyutu aldığınızdan emin olun ve yeni filtreyi üreticinin talimatlarına göre kurun. Aynı derecede önemli, yeni kum filtresini havuz pompanızın akış hızıyla eşleştirdiğinizden emin olun.Bize Ulaşın

BH Bahce Havuz San. Tic. A.Ş. Cumhuriyet M. D-100 Karayolu N:374/137 İstanbul Outlet Park AVM, K:4 Büyükçekmece 34500 İstanbul Türkiye

+90 (850) 255 09 53

+90 (530) 688 69 82

https://bahcehavuz.com/

info©bahcehavuz.comWhat do you think about us?

Your nickname:

Comments

No comments yet!

Start a discussion

comments powered by Disqus

Places nearby

 • D&M Asbestos Removal Ltd
  Asbestos Removal

 • Med & Beauty Spa by Eve
  Beauty Spa

 • Master Flow Heating & Air Conditioning INC
  HVAC Contractor
  92028 Fallbrook
 • Whip'n Dip Ice Cream Shop
  Ice cream shop
  33143 Miami, FL
 • Vanity Hero
  things to do near me

 • Parallax Automotive
  Auto repair shop

 • Bendigo Patio Concepts
  Patio Builder

 • BD Halal Restaurant
  Restaurant/cafe
  77034 Houston
 • Cheung Lee Express
  Restaurant/cafe
  04901 Waterville, ME
 • Meriden Party Rentals, LLC
  Party Equipment Rental
  06450 Meriden, CT
 • Charcoal Kitchen
  Restaurant/cafe
  91205 Glendale, CA
 • CountPlus Accounting
  Restaurant,Seafood restaurant
  94133 San Francisco, CA
 • Lago Azul Mexican & Salvadorian Restaurant
  Local business
  83333 Hailey, ID
 • Life Watch
  Healthcare

 • Pegues Funeral Directors
  Local Business
  38866 Saltillo, MS
 • Meso Space
  landscape architect melbourne

Your business in this directory?

Position on map

Google Maps

GPS Coordinates

N0° 0' 0" E0° 0' 0"
(0, 0)

Find nearby

Search

Street view

LIKE THIS PLACE ?